Kiedy wybieramy psychoterapię?
Psychoterapia indywidualna jest dzisiaj coraz powszechniejszą formą pomocy z której korzystamy. Zwracamy się po nią szczególnie w cięższych okresach życia. Warto jednak pomyśleć o niej za wczasu, gdy mamy możliwości w zakresie czasu i finansów.
Odwagi może dodać informacja, że pierwsza wizyta nie jest traktowane wiążąco. Pierwszy etap terapii to wstępna konsultacja indywidualna. W jej trakcie pacjent jaki i terapeuta zastanawiają się czy podejmą współpracę. Może się czasem zdarzyć, że zostanie zalecona najpierw psychoterapia grupowa lub pomoc innego specjalisty.
Życie pokazuje, że większość pacjentów przychodzi do psychoterapeuty dopiero w momencie nasilenia objawów. Są to: lęki, depresja, fobie, przygnębienie, zaburzenia odżywiania, choroby psychosomatyczne i natręctwa. Wtedy może być już potrzebne połączenie psychoterapii z farmakoterapią, co wiąże się ze skutkami ubocznymi.
Terapia indywidualna daje jednak nadzieję, że w większości przypadków, w pewnym momencie leki zapisywane przez psychiatrę będzie można odstawić. Również wspomniane wcześniej uciążliwe objawy stopniowo ustępują.
Właściwym celem psychoterapii psychodynamicznej jest jednak trwałe wzmocnienie osobowości. Zależy nam by pacjent potrafił sobie konstruktywnie radzić z trudnościami i cieszyć się życiem.
Jak widzimy korzyści są trudne do przecenienia. Zasadnym jest jednak pytanie ile kosztuje indywidualna psychoterapia psychodynamiczna i ile trwa.
Jaki okres czasu trwa psychoterapia?
Planując psychoterapię warto mieć świadomość, że chcąc uzyskać trwałe i głębokie efekty potrzebny jest okres kilku lat. Mało realne jest oczekiwanie, że zaburzenia które utrwalały się w nas przez długie lata życia, wyleczymy w kilka miesięcy. Czas trwania procesu psychoterapeutycznego zależny jest głównie od rodzaju zaburzeń, oraz zaangażowania pacjenta w terapię.
Sesje terapeutyczne odbywają się jeden lub dwa razy w tygodniu. Zależy to od potrzeb, możliwości i ustaleń między psychoterapeutą a pacjentem. Decydując się na dwa spotkania tygodniowo, efekty są zdecydowanie lepsze. Sesjom mniej grozi pozostanie na poziomie odreagowania przez pacjenta wydarzeń nagromadzonych przez cały tydzień.
Patrząc nawet z czysto ekonomicznego punktu widzenia, częstsze spotkania mogą zaoszczędzić nawet 1/3 całościowych kosztów terapii. Nie bez znaczenia dla budżetu jest nasz szybszy powrót do zdrowego funkcjonowania.
Ile kosztuje psychoterapia i od czego to zależy?
Koszt jednej sesji trwającej zazwyczaj 45-50 minut wynosi najczęściej od 120 do 180 złotych. Trudno znaleźć odpowiedzialnego specjalistę pracującego za niższe wynagrodzenie.
W większych miastach gdzie zarobki, ale i koszty życia są wyższe, cena terapii jest bliższa górnej granicy wymienionych kwot. W miejscach gdzie chętnych do terapii jest mniej, ceny są bliższe niższych pułapów.
Z czego wynika koszt psychoterapii?
Trzeba pamiętać, że psychoterapeuta psychodynamiczny wydaje na swoje szkolenie minimum 50.000 złotych. Wliczamy tu poza kosztami szkoły, czas i koszty dojazdów.
Uwzględnić należy również regularne superwizje. Są one kluczowe bo umożliwiają zdrowe i właściwe prowadzenie procesu terapeutycznego. Praca bez nadzoru superwizora, może być zagrożeniem dla pacjenta. To koszt około 450 zł miesięcznie plus dojazdy i czas.
Poza tym dochodzą koszty związane z gabinetem i prowadzeniem działalności, to minimum 1700 złotych miesięcznie. Do tego dochodzą podatki zależne od dochodu.
Czy pieniądze wydane na psychoterapię są adekwatne do oferowanej wartości?
Po przeanalizowaniu tematu kosztów psychoterapii psychodynamicznej widać, że kwoty pobierane za jej prowadzenie są uzasadnione rzeczywistymi wydatkami jaki i korzyściami dla pacjenta.
Poza tym wszystkim to trudna i bardzo wymagająca praca, przynosząca oczywiście również satysfakcję i radość.
Często wydajemy pieniądze nawet nie bardzo wiedząc po co. Tu na oglądanie efektów trzeba poczekać i widać je najlepiej właśnie z perspektywy czasu. Może się okazać, że to będzie jeden z tych wydatków, który pomógł nie zmarnować życia, lecz przeżyć je świadomie i pełniej.